close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 kwietnia 2017

  W dniu 31 marca w siedzibie NZ w Nowym Jorku odbyły się obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day). Polska po raz kolejny była współsponsorem wydarzenia

  Obok obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa oraz licznych wydarzeń, poświęconych problematyce niepełnosprawności, których Polska jest współsponsorem, organizacja obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, jest kolejnym przykładem naszej konsekwentnej i spójnej polityki w zakresie promocji praw człowieka, w tym osób niepełnosprawnych.

   

  Tegoroczna sesja, zatytułowana „Toward Autonomy and Self-Determination”, poświęcona była realizacji przez państwa założeń Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych w kontekście prawa do samostanowienia, zdolności prawnej i autonomii dla osób z autyzmem. Motywem przewodnim dyskusji był postulat otoczenie osób z autyzmem niezbędną ochroną, umożliwiającą im pełną i samodzielną partycypację w społeczeństwie.

   

  Głównymi organizatorami konferencji jest Departament Informacji Publicznej NZ oraz Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych NZ. Obok Polski, współorganizatorami wydarzenia były Argentyna, Armenia, Bangladesz, Bułgaria, Dania, Ekwador, Izrael, Kazachstan i Włochy.

   

  Po raz pierwszy Polska miała także swojego przedstawiciela w jednym z paneli konferencji. Pani Maria Wroniszewska z fundacji SYNAPSIS, działającej na rzecz praw osób z autyzmem, wzięła udział w panelu dotyczącym kluczowego znaczenia szkoleń zawodowych i zatrudnienia w budowaniu niezależności i samowystarczalności osób z niepełnosprawnościami.

   

  Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu obchodzone co roku 2 kwietnia zostały ustanowione na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego A/RES/62/139. Celem tych obchodów jest podnoszenie warunków życia osób z autyzmem, aby mogli się cieszyć w pełni znaczącym życiem jako integralna cześć społeczeństwa.

   

  Więcej informacji na temat obchodów i Światowego Dnia Świadomości Autyzmu dostępne są na stronie: http://www.un.org/en/events/autismday/index.shtml

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: