close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 października 2017

  Dnia 9 października 2017 r. w siedzibie głównej Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy poświęconej historii i implementacji konwencji zakazującej broni chemicznej.

  Podczas uroczystości głos zabrali Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych ambasador Bogusław Winid, zastępca sekretarza generalnego NZ i Wysoka Przedstawiciel ds. rozbrojenia Izumi Nakamitsu oraz dyrektor ds. stosunków zewnętrznych Organizacji Zakazu Broni Chemicznej Kai Chen.

   Celem wystawy jest prezentacja wysiłków OPCW na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat od wejścia w życie Konwencji o zakazie Broni Chemicznej i o jej zniszczeniu (CWC). Ekspozycja prezentuje również kontekst historyczny Konwencji. W 1997 roku CWC była pierwszym wielostronnym porozumieniem przewidującym eliminację całej kategorii broni masowego rażenia. Przez lata, 192 państwa dołączyły do Konwencji czyniąc ją jednym z najbardziej uniwersalnych traktatów międzynarodowych. Pomimo wyzwań związanych z jej implementacją, CWC jest ważna i potrzebna i jako jeden z największych sukcesów w historii rozbrojenia potrzebuje wsparcia ze strony państw członkowskich.

  Polska była od początku zaangażowana w implementację Konwencji, a na forum ONZ pełni rolę jedynego sponsora poświęconej jej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego.

  1q
  1a
  1z

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: