close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 czerwca 2017

  W wyborach, które odbyły się 2 czerwca w siedzibie głównej NZ w Nowym Jorku, Polska uzyskała rekordowe poparcie 190 spośród 192 głosujących państw

  Polska, reprezentująca grupę państw Europy Wschodniej, uzyskała najwięcej głosów ze wszystkich państw starających się o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa (190 na 192 państwa głosujące przy 2 wstrzymujących się od głosu).

   

  Z dniem 1 stycznia 2018 r. Polska po raz szósty zasiądzie w gronie niestałych członków Rady Bezpieczeństwa NZ. Ostatni raz miało to miejsce w latach 1996-97. Sukces w wyborach na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa NZ stanowi owoc kilkuletnich zabiegów dyplomatycznych prowadzonych zarówno w Nowym Jorku, jak i na całym świecie. Oficjalnie kampania wyborcza na rzecz niestałego członkostwa w RB ONZ została zainaugurowana 16 września 2016 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. W czasie kampanii Polska promowała się jako państwo wierne uniwersalnym wartościom, takim jak wolność, przestrzeganie prawa międzynarodowego i poszanowanie praw człowieka.

   

  Oprócz Polski w gronie niestałych członków Rady znalazły się:

   

  - Wybrzeże Kości Słoniowej (189 głosów)

  - Kuwejt (188 głosów)

  - Peru (186 głosów)

  - Gwinea Równikowa (185 głosów)

  - Holandia, która uzyskała 184 głosy, została wybrana w wyborach uzupełniających do grupy Europy Zachodniej i ma zastąpić Włochy. Swój mandat niestałego członka RB ONZ sprawować będzie w 2018 r.

   

  Udział w wyborach do Rady Bezpieczeństwa NZ stanowił zwieńczenie oficjalnej wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w Nowym Jorku

  fot. UN Photo
  fot. UN Photo
  fot. UN Photo
  fot. UN Photo
  Głosowanie / fot. Błażej Sendzielski
  Głosowanie / fot. Błażej Sendzielski

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: