close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 lutego 2017

  Samochód pancerny ‘Dingo' rozpoczął morską podróż do Polski z portu na Staten Island w Nowym Jorku. Bezpieczny transport unikatowego pojazdu do kraju zapewniła firma polonijna ‘DOMA Export’ z siedzibą w New Jersey.

  Samochód pancerny ‘Dingo’ użytkowany był w czasie II wojny światowej przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich, wchodzący w skład 14. Wielkopolskiej Brygady Pancernej w ramach 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej Korpusu generała Władysława Andersa.

  Dingo’ został pozyskany przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy NZ w Nowym Jorku dzięki zaangażowaniu i pomocy dyrektora Polish American Museum w Port Washington na Long Island w stanie Nowy Jork, pułkownika armii amerykańskiej w stanie spoczynku, Geralda Kochana oraz pani Melissy John z Wielkiej Brytanii.

  Ceremonia przekazania pojazdu  stronie polskiej w obecności Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, odbyła się w Nowym Jorku 21 września 2016 roku. Kolejne kilka miesięcy zajęło natomiast przygotowanie pełnej dokumentacji eksportowej, gwarantującej, że pojazd opuści terytorium USA przy zachowaniu wszelkich niezbędnych formalności. 

  Po dotarciu do kraju, ‘Dingo’ trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, będącym filią Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

  Zainteresowani historią pojazdu ‘Dingo’ oraz 15. Pułku Ułanów Poznańskich mogą pozyskać więcej informacji kontaktując się z następującymi osobami:
  - dyrektorem Polish American Museum w Port Washington, Geraldem Kochanem: gkochan_cms@hotmail.com
  - dyrektorem Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu - Oddziału Muzeum Wojska Polskiego, pułkownikiem Tomaszem Ogrodniczukiem: kustosztank@wp.pl
  - prezesesm Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Adamem Bech: bech@15pu.pl (http://www.15pu.pl/pl/).


   

  Tagi: DINGO

  Stały Przedstawiciel RP przy NZ, ambasdor Bogusław Winid / fot. Mateusz Sakowicz, SP RP przy NZ
  Stały Przedstawiciel RP przy NZ, ambasdor Bogusław Winid / fot. Mateusz Sakowicz, SP RP przy NZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: