close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AMBASADOR

 • BOGUSŁAW WINID
   
   
   

  Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny – Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

   
   
   

  Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1991 roku w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 1992-1997 pełnił funkcję I Sekretarza, a następnie Radcy w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W październiku 1997 powrócił do Warszawy, gdzie został mianowany Zastępcą Dyrektora, a później Dyrektorem Departamentu Ameryki Północnej i Południowej MSZ. W sierpniu 2001 roku objął funkcję zastępcy szefa misji w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Po powrocie z Waszyngtonu, w sierpniu 2006 roku, zajmował stanowisko Podsekretarza Stanu ds. stosunków międzynarodowych w Ministerstwie Obrony Narodowej RP. Od września 2007 do listopada 2011 pełnił funkcję Stałego Przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli. 17 listopada 2011 r. Bogusław Winid objął stanowisko Podsekretarzem Stanu ds. polityki bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W sierpniu 2014 roku został ambasadorem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku.

   

  Bogusław Winid studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył z wyróżnieniem w roku 1984. W latach 1988-1989 studiował na Indiana University w Stanach Zjednoczonych, a w 1991 r. ukończył studium dyplomatyczne w Instytucie Hoovera w Stanford. W 1991 roku obronił pracę doktorską na temat dyplomacji polskiej wobec Stanów Zjednoczonych Ameryki w latach 1919-1939. Została ona opublikowana przez wydawnictwo Pomost i wyróżniona przez Instytut Studiów Politycznych PAN.

   

  Bogusław Winid jest autorem trzech książek, a także wielu artykułów naukowych opublikowanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

   

  Zna język angielski i rosyjski.

   

  Bogusław Winid urodził się 3 listopada 1960 r. w Warszawie, jest żonaty i ma dwóch synów - Alberta i Aleksandra.

   

   


   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: