close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 kwietnia 2019

  – Sprawy nuklearne wracają na szczyt agendy polityki międzynarodowej i nie ma dnia bez wiadomości o nich – mówił szef polskiej dyplomacji podczas briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ, którym zakończył drugi dzień pobytu w Nowym Jorku.

   

  Minister Jacek Czaputowicz uczestniczył w briefingu wysokiego szczebla RB ONZ nt. nieproliferacji broni masowego rażenia: wspieranie Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) przed Konferencją Przeglądową w 2020 r. Briefingowi przewodniczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass.

   

  W swoim wystąpieniu szef polskiego MSZ podkreślił, że Polska od wielu lat aktywnie wspiera wzmocnienie norm i zasad w dziedzinie nieproliferacji broni masowego rażenia, rozbrojenia oraz wzmocnienia mechanizmów transparencji i środków budowy zaufania.

   

  W naszym wspólnym interesie leży ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie, zmniejszenie napięć w regionie i, co najważniejsze, zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Aby odnieść się do tych problemów, Polska wraz z USA zorganizowała w Warszawie Konferencję Ministerialną w celu promowania przyszłości pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

   

  Nie ulega wątpliwości, że traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej jest podstawowym dokumentem, pozostającym jedynym globalnym, prawnie wiążącym instrumentem, który zobowiązuje państwa nuklearne do kontynuowania negocjacji w sprawie rozbrojenia jądrowego – podkreślił minister Czaputowicz.

   

  W trakcie swojego wystąpienia minister odniósł się także do łamania przez Rosję postanowień traktatu INF. – Jedynie powrót do pełnego przestrzegania przez Federację Rosyjską traktatu INF pozwoli na jego ocalenie. Unicestwienie traktatu będzie miało znaczący wpływ na strategiczną stabilizację Europy, a tym samym – na bieżący proces przeglądowy NPT.

   

  Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) z 1968 r. stanowi podstawę międzynarodowego reżimu nieproliferacji. Opiera się on na trzech zasadniczych filarach: nieproliferacji, rozbrojeniu i pokojowym wykorzystaniu energii atomowej. Realizacja postanowień NPT jest przedmiotem regularnego przeglądu w ramach organizowanych co pięć lat Konferencji Przeglądowych – najbliższa odbędzie się w 2020 r.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  2019-04-02-nyc-briefing-003
  2019-04-02-nyc-briefing-004
  2019-04-02-nyc-briefing-005
  2019-04-02-onz-ilustracja-002

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: