close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 marca 2015

  „Zacieśniając nasze relacje z Mikronezją, państwem wyspiarskim narażonym na negatywne efekty zmian klimatu, Polska daje jasny sygnał, że będzie dążyć do wypracowania nowej, zrównoważonej agendy rozwojowej po 2015 r., uwzględniającej sytuację wszystkich państw, w tym mniejszych, borykających się z różnorodnymi zagrożeniami” - podkreślił ambasador Bogusław Winid w czasie ceremonii, która odbyła się w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Mikronezji przy NZ w Nowym Jorku

  W imieniu rządu Sfederowanych Stanów Mikronezji wspólny komunikat ws. nawiązania stosunków dyplomatycznych podpisała ambasador Jane J. Chigiyal, Stała Przedstawiciel Mikronezji przy NZ. Ze strony Polski komunikat podpisał ambasador Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel RP przy NZ. Komunikat wszedł w życie z dniem podpisania.

   

  Mikronezja należy do krajów wyspiarskich położonych na Oceanie Spokojnym, podobnie jak sąsiadujące państwa borykających się z negatywnymi efektami zmian klimatu. Mikronezja składa się z czterech stanów o odrębnej, interesującej kulturze i historii.

   

  Na przestrzeni lat, terytorium Mikronezji znajdowało się w strefie wpływów różnych krajów, m.in. po pierwszej wojnie światowej Mikronezja zarządzana była przez Japonię, zaś po drugiej wojnie światowej weszła w skład Powierniczego Terytorium Wysp Pacyfiku, które było kontrolowane przez USA.

  W 1979 r. cztery dystrykty Terytoriów Powierniczych zatwierdziły konstytucję i przyjęły miano Sfederowanych Stanów Mikronezji. Od 1986 Mikronezja pozostaje w wolnym stowarzyszeniu ze Stanami Zjednoczonymi.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: