close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 30 stycznia 2019

  – Relacje polsko-żydowskie i nasza wspólna historia liczą sobie niemal tysiąc lat. Przez wieki Żydzi stanowili część polskiego pejzażu, a ich obecność wywarła niezatarty wpływ na polską historię, społeczeństwo i kulturę – podkreśliła ambasador Joanna Wronecka na otwarciu wystawy „Bracha. A Blessing – Back to Polish Shtetls” w ONZ.

   

  W poniedziałek 28.01 br. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku odbyło się oficjalne otwarcie wystawy fotografii Agnieszki Traczewskiej pt. „Bracha. A Blessing – Back to Polish Shtetls”, zorganizowanej wspólnie przez SP RP przy NZ  i KG RP w Nowym Jorku. Prezentacja wystawy została wpisana do programu tegorocznych obchodów  Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w ONZ. Wystawa obejmuje kolekcję prawie 50 artystycznych zdjęć, na których autorka dokumentuje powroty chasydów do Polski odwiedzających groby cadyków i inne miejsca żydowskiego dziedzictwa w naszym kraju.

   

  Przybyłych gości przywitali ambasador Joanna Wronecka, Stała Przedstawiciel RP przy NZ, oraz Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Otwarcie swą obecnością uświetniła również Z-ca Sekretarza Generalnego ONZ ds. komunikacji globalnej Alison Smale.

   

  W przemówieniu otwierającym wydarzenie ambasador Wronecka podkreśliła istotny wkład, jaki w polską kulturę wniosła kultura żydowska przez setki lat współistnienia i wzajemnego przenikania się. W swoim wystąpieniu Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski, stwierdził z kolei, że „Polska jest strażnikiem pamięci o "zamordowanym" narodzie żydowskim, jego kulturze, naszym wspólnym dziedzictwie”.

   

   

  Poniedziałkowe wydarzenie zgromadziło niemal 150 gości, wśród nich ważne postaci ze środowiska chasydzkiego i żydowskiego, dyplomatów z misji akredytowanych przy ONZ, pracowników Sekretariatu ONZ, a także przedstawicieli mediów.

   

  Warto podkreślić, że na tle licznych wystaw, jakie odbywają się regularnie w ONZ, pokazywana przez Polskę kolekcja zdjęć autorstwa Agnieszki Traczewskiej wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym i wartością merytoryczną. Jej organizacja w miejscu codziennie odwiedzanym przez setki osób przyczyni się do promowania wśród odbiorców o zróżnicowanym profilu wiedzy historycznej o naszym kraju jako miejscu wielowiekowego przenikania i wzajemnego wzbogacania się kultur – polskiej i żydowskiej. Pozwoli również wzmocnić pozytywny przekaz o współczesnej Polsce, gdzie pielęgnuje się liczne ślady żydowskiego dziedzictwa, dzięki czemu możemy być świadkami odradzania się tradycji i kultury żydowskiej.

   

  Stałe Przedstawicielstwo RP przy NZ w Nowym Jorku

   

  Relację z otwarcia wystawy można obejrzeć poniżej:

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: