close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 maja 2019

  2 maja br. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku zaprezentowano film dokumentalny Tomasza Magierskiego pt. „Broken Dreams” opowiadający o losach sióstr Reni i Ariany Spiegel w okupowanej Polsce. Projekcja filmu odbyła się w ramach obchodów przypadającego 1 i 2 maja br. Dnia Pamięci Holokaustu (hebr. Yom HaShoah). Stałe Przedstawicielstwo RP przy NZ było partnerem wydarzenia.

   

  Film dokumentalny polskiego reżysera Tomasza Magierskiego powstał w oparciu o pamiętnik nastolatki Reni Spiegel, który prowadziła od stycznia 1939 r. do lata 1942 r., kiedy zginęła w przemyskim getcie. Pamiętnik oddaje zarówno osobiste przeżycia i emocje młodej autorki, jak i opisy co raz bardziej tragicznych warunków codziennego życia w czasie okupacji. Obraz filmowy wzbogacają relacje siostry Reni Spiegel – Ariany Bellak oraz jednej z przyjaciółek sióstr. W ONZ zaprezentowano go z okazji przypadającego w tym roku 1 i 2 maja – według kalendarza żydowskiego – Dnia Pamięci Holokaustu. Projekcji filmu towarzyszyła dyskusja z udziałem reżysera oraz mieszkającej obecnie w Nowym Jorku Ariany Bellak.

   

   

  Na zaproszenie zastępczyni sekretarza generalnego ds. globalnej komunikacji Alison Smale Stałe Przedstawicielstwo RP przy NZ było partnerem wydarzenia. W swoim wystąpieniu przed projekcją zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NZ, Paweł Radomski, zaznaczył, że dla polskiej placówki przy ONZ, zawsze zaszczytem jest możliwość włączania się w inicjatywy Narodów Zjednoczonych zmierzające do promowania wiedzy i pamięci o Holokauście. Podkreślił determinację Polski do utrzymania pamięci o Zagładzie. Przypomniał, że przez wieki miliony Żydów mieszkały w Polsce, a ich obecność wywarła niezatarty wpływ na polską historię, społeczeństwo i kulturę.

   

  Stałe Przedstawicielstwo RP przy NZ w Nowym Jorku

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: