close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 31 stycznia 2019

  Na stronach ONZ opublikowano zestawienie praktycznych postulatów, wskazanych przez uczestników zwołanego z inicjatywy Polski grudniowego spotkania członków RB ONZ w formule Arria nt. zapobiegania najpoważniejszym zbrodniom.

  Z inicjatywy Polski w 70. rocznicę przyjęcia Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka omawiano sposoby zwiększenia skuteczności zapobiegania najpoważniejszym zbrodniom.

   

  10 grudnia 2018 r. Polska była gospodarzem zwołanego wraz z Belgią, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Niemcami, Kuwejtem i Peru spotkania  członków RB ONZ  w tzw. formule Arria poświęconego zwiększeniu skuteczności zapobiegania najpoważniejszym zbrodniom w świetle prawa międzynarodowego (ludobójstwu, zbrodniom przeciwko ludzkości i zbrodniom wojennym). Wydarzenie to, zorganizowane także we współpracy z Biurem ds. Zapobiegania Ludobójstwu i Odpowiedzialności za Ochronę oraz Biurem ds. Prawnych Sekretariatu ONZ, zgromadziło przedstawicieli ówczesnych i przyszłych członków Rady i cieszyło się dużym zainteresowaniem oraz licznym uczestnictwem przedstawicieli państw członkowskich ONZ i innych podmiotów. Inicjatywa dobrze wpisała się w priorytety członkostwa Polski w RB ONZ i korespondowała z jego zasadami przewodnimi: solidarności, odpowiedzialności i zaangażowania.

   

  Na stronach ONZ ukazało się właśnie zestawienie wskazanych podczas spotkania praktycznych pomysłów, z których wiele zasługuje na wnikliwe rozważenie i podjęcie dalszych działań w celu podniesienia skuteczności zapobiegania najpoważniejszym zbrodniom. Można się z nimi zapoznać tutaj. Dostępne jest również nagranie ze spotkania, które można obejrzeć tutaj.

   

  Stałe Przedstawicielstwo RP przy NZ w Nowym Jorku

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: