close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 września 2018

  – Kofi Annan za swoje osiągnięcia i zasługi dla społeczności międzynarodowej będzie pamiętany jako osoba niestrudzenie pracująca na rzecz pokojowego rozwiązywania konfliktów, ochrony uniwersalnych wartości i przestrzegania praw człowieka – powiedział wiceminister Piotr Wawrzyk.

  – W Polsce będziemy go pamiętać także jako inicjatora powołania Wspólnoty Demokracji w 2000 r. w Warszawie – dodał. Wiceszef polskiej dyplomacji reprezentował Polskę na uroczystościach pogrzebowych byłego Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana, które obywają się w Ghanie.

   

  Kofi Annan od listopada 1995 do marca 1996 był Specjalnym Przedstawicielem Sekretarza Generalnego ONZ w byłej Jugosławii. W latach 1997-2006 pełnił funkcję Sekretarza Generalnego ONZ. W 2012 r. został wybrany na specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii. W 2001 r., wspólnie z Organizacją Narodów Zjednoczonych, został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za pracę na rzecz pokoju i lepiej zorganizowanego świata.

   

  12 września br. miała miejsce uroczystość symbolicznego pożegnania Kofiego Annana przez przedstawicieli lokalnych władz i przywódców tradycyjnych oraz korpus dyplomatyczny. Dzień później wiceminister Piotr Wawrzyk wziął udział w ceremonii z udziałem szefów państw i rządów, a także Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa.

   

  Przy okazji wizyty w Ghanie minister odwiedził także Salezjański Ośrodek Misyjny Don Bosco, gdzie spotkał się z polskimi misjonarzami realizującymi programy społeczne i edukacyjne, których celem jest m.in. łagodzenie skutków nieregularnych migracji i przeciwdziałanie handlowi ludźmi.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  IMG_0118

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: