close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 listopada 2018

  – Polska zawsze była orędownikiem praw kobiet oraz ich uczestnictwa na równych zasadach we wszystkich dziedzinach życia – stwierdziła ambasador Joanna Wronecka w przemówieniu otwierającym koncert w Carnegie Hall z okazji 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.

  W niedzielę, 18 listopada br., ambasador Joanna Wronecka, Stała Przedstawiciel RP przy NZ, wzięła udział w uroczystym koncercie dedykowanym wybitnym polskim kobietom z okazji 100-lecia otrzymania przez Polki praw wyborczych. Koncert galowy, stanowiący finał XX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i Przyjaciele”, odbył się w Weil Recital Hall w nowojorskiej Carnegie Hall. Na zaproszenie organizatorów ambasador Wronecka wygłosiła wystąpienie otwierające wydarzenie. Przypomniała w nim, że przyznanie Polkom praw wyborczych w listopadzie 1918 r. było, jak na ówczesne czasy, krokiem rewolucyjnym, stanowiącym ewenement w skali europejskiej i światowej. Odnosząc się do istotnej pozycji, jaką tematyka praw kobiet i ich równego traktowania zajmuje w działalności ONZ, podkreśliła, że Polska – jako prekursor licznych rozwiązań w tej dziedzinie – chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z partnerami na forum organizacji.

   

  W programie niedzielnego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów poświęcone kobietom oraz słynne arie i piosenki bohaterek oper, operetek oraz musicali. Zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać na scenie m. in. pianistkę Kate Liu, śpiewaczki operowe: Iwonę Kowalkowską i Katarzynę Sperczyńską, a także instrumentalistki: Nadię Monczak i Junko Fuji. Części muzycznej towarzyszyły inspirujące opowieści o wybitnych Polkach: Marii Skłodowskiej-Curie, Helenie Modrzejewskiej, Marcelinie Sembrich-Kochańskiej, Marii Konopnickiej i Wisławie Szymborskiej. Koncert poprowadziła aktorka Liliana Komorowska. Wydarzenie było wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Ars Activa, Chopin Music Society of Montreal oraz New York Dance & Arts Innovations.

   

  Stałe Przedstawicielstwo RP przy NZ w Nowym Jorku

  IMG_1539

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: